Pozew do trybunału skarbowego dla starszych ziemskich ruskich z oskarżenia starszych województwa podolskiego

Heszel Tarnopolski rabin generalny Podola, Moszko Idlowicz marszałek z Husiatyna, Wolf Pejsakowicz z Satanowa, Zelman z Międzyboża, Szloma z Baru, Marko Moszkowicz z Dunajowców, Heszel Ickowicz ze Żwańca, Icko Cygan z Okopów [św. Trójcy] w swoim i innych starszych województwa podolskiego pozywają do trybunału skarbowego radomskiego Nosona Beczelowicza żółkiewskiego, Marka Rabinowicza pisarza Żydów Korony, Abramka żółkiewskiego, Jakuba Ickowicza, Jakuba Majorowicza brodzkich, Marko Majorowicza tyśmienickiego, Jankiela Lejbowicza czortkowskiego, Lejbę Ickowicza buczackiego i innych starszych ziemskich województwa ruskiego w sprawie nadmiernego obciążenia Żydów podolskich. Zgodnie z dyspozycją pomiędzy Żydami z 1718 r. Żydzi województw podolskiego i bracławskiego mieli płacić do skarbu koronnego 6000 złp, obecnie pomimo odebrania województwa bracławskiego Żydom podolskim nadal muszą płacić 6000 złp.

Zespół: Księgi grodzkie lwowskie (Fond 9)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 9, op. 1, sp. 527, s. 927-929
Data wytworzenia: 07.04.1732
Miejsce powstania: Radom
Nazwy geograficzne: Bar, Brody, Buczacz, Czortków, Dunajowce (Ukraina), Husiatyn, Lwów, Międzybóż, Okopy Świętej Trójcy, Satanów, Tyśmienica, Żwaniec, Żółkiew
Relacja położenia w aktach grodzkich lwowskich 18 IV 1732. Pozwy oddano Markowi Rabinoiwczowi i Nosonowi Beczalowiczowi.